Dr Niamh O'Kennedy (Provexis PLC, University of Aberdeen, United Kingdom) és Dr Asim K. Duttaroy (Department of Nutrition, Institute of Biomedical Sciences, Faculty of Medicine, University of Oslo, Norway) 2020. novemberében közreadott kutatási anyaga magyarázatokkal kiegészítve.
A klinikai adatok arra utalnak, hogy a thrombocyta-hiperaktivitás már a kezdetektől szerepet játszik a COVID-19 patológiájában, a vérlemezkék kritikus funkciókat tölthetnek be a COVID-19 progressziója során. A vérlemezkék és a véralvadási rendszer hiperaktivációja a gyulladás fontos hajtóerejeként jelenik meg, és összefüggésbe hozható a COVID-19 súlyos eseteiben kiváltott „citokinvihar” súlyosságával, amelyben a disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC) és a vérlemezke-hiperaktivitás nem kecsegtet jó prognózissal és a halálozási kockázat növekedését jelzi
Javaslatunk szerint a thrombocyta-hiperaktivitás megcélzása a COVID-19 fertőzés korai szakaszában csökkentheti a COVID-19 immuntrombotikus szövődményeit, és mérsékelheti a szisztémás gyulladásos választ. A kiindulási thrombocyta-aktivitás csökkentése különösen fontos lehet a magasabb kockázatú csoportok számára. A nem megfelelő közegészségügyi beavatkozás, a thrombocyta-aggregáció elleni szerek alternatívájaként véleményünk szerint a paradicsomból nyert étrend-kiegészítő, a Fruitflow® vérlemezke-aggregáció-gátló szer tekinthető megfelelő terápiának. A Fruitflow® vérlemezke-aggregáció-gátló és gyulladásgátló vegyületeket tartalmaz, amelyek a COVID-19-re specifikus vérlemezke-aktiválási mechanizmusokat célozzák meg, és biztonságos és természetes vérlemezke-aggregáció ellenes rendszernek tekinthetők.
A 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) 2022. február 18-ig összesen 5.883.361 halálesetet követelt világszerte (Forrás: worldometers.info), és a megbetegedések száma világszerte naponta növekszik. Akut stádiumában a COVID-19 jellemzői közé tartozik a fokozott gyulladásos válasz (citokinvihar), a légúti tünetek, a többszervi diszfunkciós szindróma és a jelentős trombózisos szövődmények [1], [2]. A SARS-CoV-2 vírus neuro-invazív tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek az akut fertőzési fázisban jelentkező légzési elégtelenséghez [3], valamint számos olyan agyi rendellenességhez kapcsolódnak, amelyek krónikus stádiumban manifesztálódnak (myopathiák, neuropátiák, GBS és agytörzsi agyvelőgyulladás)[4]. Úgy tűnik, hogy a légzőszervi és a neurológiai hatások súlyossága összefügg a citokinvihar erősségével [5].
A COVID-19 különféle hatásokat fejt ki a hemosztatikus rendszerre, beleértve a gyulladásos citokinek fokozott termelését, a véralvadási paraméterek megnövekedését, a megnövekedett D-dimereket, az enyhe thrombocytopeniát, a megnövekedett mikrotrombusokat és a megnövekedett spontán vérlemezke-aggregációval összefüggő vérlemezke-hiperaktivitást [6]. A kapcsolódó koagulopátia, különösen a disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC) és a csökkent thrombocytaszám rossz prognózissal, fokozott trombóziskockázattal és halálozási kockázattal jár [6], [7], [8], [9].
Míg a trombotikus szövődmények mintázata egyértelműnek és univerzálisnak tűnik súlyos COVID-19-ben szenvedő betegeknél, a vérlemezkék szerepét, és különösen a vérlemezke-hiperaktivitás szerepét a COVID-19 által kiváltott koagulopátiában még csak most vizsgálják. Az újabb adatok arra utalnak, hogy a vérlemezkék kritikus funkciókat tölthetnek be a COVID-19 progressziója során. Ezért a normál hemosztázis és a véráramlás fenntartása kritikus fontosságú a COVID-19 betegségben. Ez különösen fontos lehet néhány olyan csoport esetében, amelyekről ismert, hogy fokozottan ki vannak téve a COVID-19 szövődményei miatti halálozási kockázatnak, ilyenek a nem fertőző alapbetegségben szenvedők, például cukorbetegség vagy érelmeszesedés [11]. , [12], magas légszennyezettségű területeken élő emberek[13] és potenciálisan a Poszt-COVID kockázatának kitett emberek, például az 50 év feletti nők[14].
A SARS-CoV-2 vírus kezdeti célsejtjeihez közeli helyeken a keringésben való relatív bőségük miatt a vérlemezkék lehetnek az első olyan vérsejtek, amelyek nagy számban lépnek kölcsönhatásba a SARS-CoV-2-vel. Valószínű, hogy internalizálhatják a SARS-CoV-2-t, és jelentős szerepet játszhatnak a válasz első hullámának kiváltásában.
A fertőzés kezdeti szakaszában a SARS-CoV-2 replikációja a légúti hámsejtekben történik. A SARS‐CoV‐2 egy felső légúti vírus, amely az influenzához hasonlóan akkor válik problémássá, amikor eléri az alsó légútban a tüdőhámsejteket. A tüdőhámsejtek alkotják a tüdőhólyagocskák belső falát/bélését, és a kapilláris endothel sejtek közelében helyezkednek el. Ez a közelség kritikus a gázcsere szempontjából: a vérlemezkék a közelben és nagy számban is jelen vannak, mivel alapvető támogató szerepet játszanak a kapillárisban, közvetítve az endothel integritását [16], [17]. A kapilláris vérlemezkék és az endotélium közötti folyamatos kölcsönhatás nagyszámú vérlemezkét hoz érintkezésbe a szaporodó SARS-CoV-2 vírussal, és a vírus bizonyos mértékű internalizálása valószínű, amint azt korábban más koronavírusok esetében is láthattuk. Az influenzával fertőzött betegek emberi vérlemezkéiről korábban kimutatták, hogy influenza részecskéket tartalmaznak[18].
Hottz és munkatársai - azt is kimutatták, hogy a COVID-19 összefüggésben áll a vérlemezke-hiperaktivitással. A kritikus állapotú COVID-19-betegek vérlemezkéi a P-szelektin és a CD63 fokozott expresszióját és fokozott vérlemezke-aggregációt mutattak az enyhe COVID-19 fertőzésben szenvedő betegekéhez képest.
A súlyosan beteg csoport hiperaktív vérlemezkéiről kimutatták, hogy monocita eredetű szöveti faktort (TF) indukálnak. Ezeket az eredményeket a vér fibrinogén- és D-dimerszintjének emelkedése kísérte. A szerzők kimutatták, hogy a súlyos COVID-19-ben szenvedő donorok vérlemezkéinek előkezelése olyan antitestekkel, amelyek blokkolják a thrombocyta-függő TF képződést (anti-P-szelektin antitest vagy anti-αIIb/β3 antitest abciximab), csökkentette a TF monociták általi termelését, így összekapcsolva a jelenség közvetlenül a vérlemezke-hiperaktivitáshoz kapcsolódik [25]. A thrombocyta-hiperaktivitás rosszabb kimenetelhez kapcsolódott, megnövekedett invazív gépi lélegeztetés iránti igény és magas mortalitás [25]. Így az újonnan megjelenő bizonyítékok közvetlenül összekapcsolják a thrombocyta-hiperaktivitást a TF-vel, a trombin által vezérelt diszfunkcionális koagulációval és az immuntrombózissal, amint az a COVID-19-ben szenvedő betegeknél megfigyelhető.
Rengeteg bizonyíték támasztja alá már régóta, hogy a vérlemezkék a hemosztázison kívül más élettani rendszerekre is hatással vannak. A vérlemezkék kulcsfontosságú mediátorok a gyulladás kiváltásában és szabályozásában. A COVID-19 előrehaladtával egyre nagyobb mennyiségben felszabaduló gyulladásos citokinek közvetlenül befolyásolhatják a vérlemezkék működését, és tovább hozzájárulhatnak trombózisos hajlamukhoz. Az IL-6, IL-1b és a TNF-α (citokinek) szintje egyaránt emelkedett a COVID-19-ben szenvedő betegek plazmájában [25], [26]. Mind az IL-6, mind az IL-1b közvetlenül thrombocyta-hiperaktivációhoz vezethet [27], és mindkét citokin fokozhatja az agonista által kiváltott vérlemezke-aggregációt [28], [29].
A TNF-α különösen összefügg az életkorral összefüggő vérlemezke-hiperaktivitással [30]. Összességében ezek a gyulladásos citokinek felerősíthetik a vérlemezkék trombotikus válaszát, és további aktivációhoz és vérlemezke-kimerüléshez vezethetnek, ami potenciálisan enyhe thrombocytopeniához vezethet, amint azt a COVID-19 esetében is megfigyelték. Az erősödött trombotikus válasz szintén hozzájárul a kiváltott citokinvihar súlyosságához, így befolyásolja a tapasztalt légúti és neurológiai tünetek súlyosságát.
A fertőzés korai stádiumát követően, az adaptív immunválasz beálltával a vérlemezkék és az immunrendszer közötti interakció is megjelenik, ami thrombocyta eredetű trombin képződést eredményez [31]. Az immunrendszerrel való kölcsönhatások hozzájárulnak a légutak gyulladásához, ami viszont súlyosabb tüdőkárosodáshoz vezethet.
A thrombocyta-hiperaktivitás legsúlyosabb akut következményeiről – a tüdőben és más szervekben elterjedt mikrotrombusok lerakódásáról, valamint a DIC-ről – eddig csak a COVID-19 súlyos esetei kapcsán számoltak be. Ilyen esetekben az antikoagulánsok, például az LMW-heparinok és a nagy dózisú vérlemezke-aggregáció-ellenes szerek az intenzív osztályos kezelés részét képezik; a mortalitás és/vagy további szövődmények csökkentésében való hatékonyság bizonyítása még értékelés alatt áll [32].
Nyilvánvaló, hogy az ilyen kezelés nem praktikus és nem megfelelő a legtöbb enyhe/közepes súlyosságú betegségben szenvedő COVID-19 beteg számára. A thrombocyta-hiperaktivitás megcélzása azonban segíthet megelőzni vagy késleltetni a betegség enyhébbről súlyosabbra való előrehaladását, ha ez a betegség korai szakaszában elérhető. Manne és mtsai. [23] és Hottz et al. [24] azt mutatják, hogy a vérlemezkék megcélzásával blokkolható a TF (és kiterjesztve a trombin) termelése. Ezt úgy érték el, hogy a COVID-19 betegek vérlemezkéit anti-P-szelektint semlegesítő antitesttel vagy klinikailag jóváhagyott anti-αIIb/β3 monoklonális antitesttel, az abciximabbal előkezelték [17], [25], [24]. Egy ilyen kezelés valószínűleg a COVID-19 betegség korai szakaszában a leghatékonyabb, mielőtt a vírushatások felerősödnének és citokinvihart idéznének elő.
A korai szakaszban a vérlemezkékre való összpontosítás a gyulladás fokozódásának megakadályozása, valamint a TF és a trombinképződés csökkentése érdekében különösen előnyös lehet a nyugalmi vérlemezke-hiperaktivitással jellemezhető populációs csoportokban. Például a gyulladás súlyosbodhat magas vérnyomásban, szív- és érrendszeri betegségben és elhízottságban szenvedő betegeknél, amelyek mindegyike a kiindulási thrombocyta-hiperreaktivitással jár [33], [34]. A cukorbetegek jelentős vérlemezke-hiperaktivitást is tapasztalnak, ami a keringő mikrorészecskék megnövekedéséhez és a hiperkoagulabilitáshoz kapcsolódik [35]. Számos tanulmány kimutatta, hogy az ilyen alapbetegségben szenvedő betegek súlyosabb COVID-19 szövődményekben szenvednek, és ezeknek rosszabb a kimenetelük [11], [12]. Az enyhe vagy súlyos légszennyezettségű területeken való élet ismét a nyugalmi vérlemezke-hiperaktivitáshoz kapcsolódik, és a jelentések szerint jelentősen rontja a COVID-19 betegség lefolyását [36]. A „hosszú COVID”-nak vagy Poszt-COVID-nak nevezett állapotnak is lehetnek következményei, amikor a tünetek hetekig vagy hónapokig fennállnak akut fertőzés hiányában. Ilyen esetekben a vérzéscsillapító rendszer tartós aktiválódása valószínű, bár még nem áll rendelkezésre olyan adat, amely ezt egyértelműen igazolja.
Ha a COVID-19 korai szakaszában a vérlemezkék funkciójának csökkentése befolyásolja a betegség előrehaladását, az jelentős pozitív hatással lehet a súlyos esetekre, a COVID-19-hez kapcsolódó trombózisos szövődmények kialakulására és a krónikus neurológiai állapotok súlyosságára a COVID-19 után. Mindazonáltal, az olyan betegek számára, akik esetében biztonsági okokból ellenjavallt a thrombocyta-aggregáció-gátló gyógyszerek alkalmazása a thrombocyta-funkció korlátozására, vagyis olyan egyéneknél, akik esetében fokozott a kardiovaszkuláris esemény vagy a belső vérzés kockázata[37], a vérlemezke-funkció elnyomásának más megközelítésére van szükség.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy a vérlemezke-P-szelektin és/vagy más kulcsfontosságú thrombocyta-aktivációs útvonalak irányított blokkolása megzavarhatja a COVID-19-ben megfigyelt thrombocyta-hiperreaktivitást [17], [25]. Ez segíthet megelőzni/lassítani a COVID-19 TF – trombin által közvetített trombózisos szövődményeit, és befolyásolhatja a tapasztalt betegség súlyosságát. Mivel a COVID-19-ben szenvedő betegeknél mérsékelt arányú vérzést és thrombocytopeniát jelentettek, gondosan mérlegelni kell az ilyen kezelés hatását az általános vérzéscsillapításra [38]. Azt javasoljuk, hogy a Fruitflow® táplálék-kiegészítő típusú thrombocyta-aggregáció-gátló alkalmas lehet a kívánt thrombocyta-szuppresszió elérésére, míg a thrombocyta-aggregációt gátló gyógyszerek nem lennének megfelelőek a jelen közegészségügyi környezetben.
Az elmúlt két évtizedben számos tanulmány kimutatta, hogy a paradicsomban található vízoldható komponensek in vitro és in vivo is gátolják a vérlemezke-aggregációt [34], [39], [40], [41]. A vízben oldódó paradicsomkivonat (kereskedelmi nevén Fruitflow®) volt az első olyan élelmiszer-összetevő, amely az EFSA (European Food Safety Authority) 2009-es értékelését követően az EK által engedélyezett egészségre vonatkozó állítást kapott a „feltörekvő tudomány” kategóriában (EFSA Journal 2010). A jóváhagyott állítás a következő volt: „Segít fenntartani a normális vérlemezke-aggregációt, ami hozzájárul az egészséges véráramláshoz”. A Fruitflow® ma már bevált, természetes eredetű funkcionális étrend-kiegészítő, amelyet világszerte forgalmaznak. Számos humán tanulmány kimutatta, hogy a Fruitflow® fogyasztása a kiindulási állapothoz viszonyítva általában akár 25%-os vérlemezke-szuppressziót okoz [34].
Proteomikai vizsgálatok kimutatták, hogy a Fruitflow® paradicsomból származó vegyületei (nukleozidok, egyszerű fenolok származékai és flavonoid glikozidok) hatással vannak:
A thrombocyta-proteommal való ezen kölcsönhatások downstream, vagyis lefelé irányuló hatásai a P-szelektin expressziójának vérlemezkék általi elnyomásában láthatók, és az αIIb/β3 integrin aktiváció csökkenésében mutatkoznak meg [42] – a közelmúltbeli kutatások mindkettőt a COVID-19 blokádjának potenciális célpontjaiként jelzik. A TF által közvetített trombinképződés is csökken [34] – ez ismét egy olyan terület, amely kifejezetten a SARS-CoV-2 okozta hatásokhoz kapcsolódik.
Amint azt korábban leírtuk, a gyulladásos utak aktiválása kritikus szerepet játszik a COVID-19 endothel diszfunkciójának kialakulásában és progressziójában. Nemrég vizsgálták a Fruitflow® hatását a makrofágok gyulladásos reakciójára és az endoteliális diszfunkcióra humán köldökvéna endothel sejtekben (HUVEC) [43].
Navarrete és kollégái [44] azt is kimutatták, hogy a vízben oldott paradicsomkivonat milyen hatással van a gyulladást elősegítő citokin expresszióra LPS-aktivált monocita eredetű THP-1 makrofágokban. A TNF-α és IL-1β citokinek szuppresszálták, az NF-κB aktiválásával együtt. A Fruitflow® az intercelluláris adhéziós molekula-1-re (ICAM-1) és az érsejt-adhéziós molekulára-1-re (VCAM-1) gyakorolt hatása révén is megvédheti az endotéliumot. Ez a két kritikus adhéziós molekula az endothel sejteken expresszálódik, és közvetíti a leukociták adhézióját és kölcsönhatásaikat a gyulladt endothel sejtekkel, ami endothel károsodáshoz vezet [45]. Schwager és kollégái (2016) kimutatták, hogy a Fruitflow® szignifikánsan csökkentette az ICAM-1 és VCAM-1 termelését és génexpresszióját aktivált HUVEC-ben [43]. Ez azt sugallja, hogy a Fruitflow® képes lehet megváltoztatni néhány olyan patológiát, amely jellemzően az endothel diszfunkcióban, ami a SARS-CoV-2-re adott tipikus válasz.
A Fruitflow® egy thrombocyta-aggregációt gátló, reverzibilis hatásmechanizmusú étrend-kiegészítő gyengédebb thrombocyta-aggregáció-gátló hatással, mint az Aszpirin, Klopidogrél, Prasugrel stb. Ezek a jellemzők alkalmassá teszik napi megelőző thrombocyta-aggregáció-ellenes kezelésre bárki számára, de kifejezetten előnyös azok számára, akik a thrombocyta-aggregáció-gátló gyógyszereket nem szedhetik[ 46], [47]. Naponta szedve az Aszpirin kumulatív thrombocyta-aggregáció-gátló hatása jól ismert, és a vérlemezkék COX-1 és a kapcsolódó jelátvitel visszafordíthatatlan letiltását tükrözi.
A Fruitflow® hatása ilyen módon nem kumulatív, mivel hatásai nem zárják le visszafordíthatatlanul a vérlemezke jelátviteli utakat. Ennek eredményeként a Fruitflow® nem hosszabbítja meg a vérzési időt ellentétben a vérlemezke-ellenes gyógyszerekkel. Ezt egy 47 egészséges alany bevonásával végzett intervenciós vizsgálat szemlélteti, amely kimutatta, hogy a napi Aszpirin bevitel összességében körülbelül háromszor olyan produktívnak tekinthető, mint a napi Fruitflow® bevitel, de az áramló vérben az elsődleges vérrög kialakulásához szükséges idő átlagosan 135%-os növekedésével jár (PFA-100 zárási idő). [42]. Ezzel szemben a Fruitflow® szedése mindössze 40%-kal növeli meg az alvadási időt, így ez a paraméter a normál tartományon belül marad. Ezek a mérsékeltebb hatások, amelyek inkább a Fruitflow® thrombocyta-aggregáció-gátló hatásának visszafordíthatóságával hozhatók összefüggésbe, nem pedig önmagában a hatásmódjával, lehetővé teszik, hogy a lakosság körében biztonságos, étrendi thrombocyta-aggregációt gátló szerként használhassa.
A thrombocyta-aggregációt gátló paradicsomkomponensek fogyasztása, mint a Fruitflow®, csökkenti a vérlemezkék hiperaktivitását és a gyulladást, valamint segíthet megelőzni az endothel diszfunkciót. Kiterjedt alapvető, mechanikai, kompozíciós és humán kísérletek sora bizonyítja érrendszeri előnyeit. Hatásmódja megfelelő a SARS-CoV-2 által okozott vérlemezke-aktiváció ellen, célozva a P-szelektin és az αIIb/β3 integrin aktiválását, valamint a TF-trombin által vezérelt koagulációt, vagyis a véralvadás erősödését. Véleményünk szerint a Fruitflow® fogyasztása, különösen a COVID-19 betegség korai stádiuma előtt vagy a betegség lefolyása alatt, pozitív hatással lehet a tapasztalt betegség súlyosságára. Különösen előnyös lehet azok számára, akik érzékenyebbek az endothel/trombocyta diszfunkció kialakulására. A Fruitflow® biztonságos étrendi trombózis-gátló, és tovább kell vizsgálni, mint potenciálisan hasznos beavatkozást a trombotikus rendellenességek megelőzésére a COVID-19-ben.
A teljesen természetes Cardio Fortis étrend-kiegészítő a Fruitflow® mellett szintén az érrendszert, a vért és a keringést védő és támogató rutint és rezveratrolt tartalmaz. Napi egy tabletta szedése biztosítja a napi szükségletet. A szíve fontos számunkra. Rendelje meg most IDE KATTINTVA.