2022. 08. 24.

A szív- és érrendszeri betegségekhez vezető utak – 3. rész: túlzásba vitt sport

Cikksorozatunkban végig fogunk haladni a vérlemezke-aggregációhoz, vagyis vérrögképződéshez vezető életkörülménybeli és egészségi állapotbeli tényezőkön. Témánk a testmozgás,  a szív- és érrendszeri betegség mellett űzött sport.

A szív- és érrendszeri betegségek (CVD) három fő tényezője: a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás és a vérlemezke-aggregáció a vérrögképződés három fő oka.

Sajnos az életkorhoz, az életmódhoz és a krónikus gyulladásokhoz kapcsolódóan sokkal több olyan tényező van, amely vérlemezke-aktivációt indukálhat, ami vérrögképződéshez vezethet.

A vérlemezke hiperaktivitás olyan állapotokhoz kapcsolódik, mint a cukorbetegség és a szívbetegségek, vagy nagy légszennyezésű területeken élők esetében fordul elő; ezen kérdések kezelésének fontosságára a COVID-19 fertőzésben megfigyelt, a felsorolt tényezők következtében megnövekedett trombózisveszély hívta fel a figyelmet.

További tényezők, amelyek képesek kiváltani a vérlemezkék aktiválódását, amelyek vérrögképződéshez vezethetnek:

  • Az anyagcsere-betegségek krónikus gyulladással és vérlemezke-aktivációval járnak
  • Fertőzésekkel járó krónikus gyulladás
  • Túlzásba vitt, erőteljes edzés, nehéz sport
  • Cigarettázás / szmogos, szennyezett levegőjű környezet
  • Sok feszültség, stressz
  • Menopauza, avagy változókor

Az étrendi véralvadásgátlók, mint például a Cardio Fortis természetes étrend-kiegészítő Fruitflow® kivonattal, napi használatra is alkalmasak, különösen azon személyek esetében, akikről ismert, hogy nagyobb a kockázati profiljuk a súlyos fertőzések során fellépő szövődmények fellépése terén. A kockázati tényezők között szerepel a túlsúly, magas vérnyomás, magas vércukorszint, érelmeszesedés (Atherosclerosis), és a 40 év feletti életkor.1

Cardio Fortis_Piktogramok_Magyar.jpg

Testmozgás okozta gyulladás

A testmozgásról általában a jó egészségre asszociálunk, és az az általános hit, hogy a több testmozgás hosszabb élethez, jobb mentális egészséghez, kevesebb anyagcsere-problémához, erősebb csontokhoz és jobb szív- és érrendszeri egészséghez vezet.2 A megerőltető testmozgás azonban valójában az érrendszeri trombózisos események és a hirtelen halál fokozott kockázatával jár.3 A testmozgással kapcsolatos stresszt légszomj, izomfáradtság vagy akár akut fájdalom formájában tapasztaljuk. Molekuláris szinten, edzés közben gyulladásos kitörést váltunk ki, amelyet a vérlemezkék közvetítenek. A túlzott testmozgás felszabadítja az adrenalint és a szerotonint, és trombint4 termel, ami a vérlemezkék aktiválódásához vezet.

Ezenkívül az intenzív aerob testmozgás csökkentheti a vaszkuláris endotélium által termelt aggregáció-gátló nitrogén-monoxid (NO) mennyiségét, különösen edzetlen alanyoknál, mivel csökken a NO-termelő sejtekbe jutó oxigén mennyisége.5 Hiperaggregabilitás alakul ki, majd a vérlemezkék összehangolják a gyulladást elősegítő események sorát.6

Ennek az eseménysornak két jelentős következménye van. Először is, edzés után megnő a vér alvadási és vérrögképződési lehetősége. Ezt az állapotot hiperkoagulálhatóságnak nevezik, és edzés után akár 48 óráig is eltarthat.7 A hiperkoagulálhatóság mértéke függ az elvégzett edzés időtartamától és intenzitásától, valamint az edzés jellegétől; a kevésbé edzett egyéneknél alacsonyabb intenzitású sporttevékenység esetén is rosszabb lehet ez az érték, mint a jól képzett, rutinos sportolóknál nagyobb intenzitású edzéskor. Ez a véralvadási képességnövekedés veszélyes lehet, különösen azoknál, akiknél valamilyen egészségügyi probléma lappang, mint például az érelmeszesedés vagy szívproblémák, ami a trombózis és néha a hirtelen halál fokozott kockázatához vezethet.8 A trombocita aktiváció második kiváltó oka tehát az edzés során keletkező gyulladás.  

Egy kis feltáró tanulmány a futópad-tesztet használva kimutatta, hogy a Cardio Fortis Fruitflow® komponens bevitele csökkenette az edzés által kiváltott vérlemezke-mikrorészecskék képződését és csökkentette a trombin-képződési kapacitást is. Azok számára, akik rendszeresen aktívan edzenek, a Cardio Fortis fogyasztása mindenképp ajánlott.

 

Kapcsolódó tartalom

Blogunkon május folyamán foglalkoztunk a szív- és érrendszeri betegség mellett űzött sport biztonságosságáról. Az Európai Kardiológiai Társaság elnöke, dr. Sanjay Sharma és dr. Nagy Gabriella, kardiológus gondolatait gyűjtöttük össze a szív - és érrendszeri betegek számára tanácsolt testmozgással kapcsolatosan. Ha szívbetegsége van, tud biztonságosan edzeni? – című cikkünk ide kattintva érhető el.

Cardio fortis video_2.0-09.jpg

A szíve fontos számunkra: megelőzés természetesen

A Cardio Fortis természetes étrend-kiegészítő az egészséges véráramlásért Fruitflow® kivonattal, rutinnal és rezveratrollal segít fenntartani a normális vérlemezke- aggregációt, ami hozzájárul az egészséges véráramláshoz.

A Cardio Fortis egy természetes étrend-kiegészítő, amely támogatja az egészséges véráramlást. Három természetes összetevőből: Fruitflow® kivonatból, rutinból és rezveratrolból áll, amelyek hozzájárulhatnak az egészséges vérkeringéshez és az erek egészségéhez.

A Fruitflow®-t az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) értékelte, és 2009-ben elnyerte az első jóváhagyott 13.5. Cikk (védett) egészségre vonatkozó állítást: „A Fruitflow® segít fenntartani a normál vérlemezke -aggregációt, ami hozzájárul az egészséges véráramláshoz.” 5

A Cardio Fortis tehát 3 természetes összetevőből áll, amelyek hozzájárulhatnak az egészséges vérkeringéshez és az erek egészségéhez, támogatják az egészséges véráramlást. Olvasson tovább a termékről!

the_tired_athlete.jpg

Kinek ajánlott a Cardio Fortis?

Ha az alábbi kérdések bármelyikére igen a válasza, érdemes vitamin és táplálék-kiegészítő bevitelét a Cardio Fortis-szal bővítenie!

  • 40 év feletti?
  • Szmogos nagyvárosban él?
  • Stresszes életet él?
  • Túl sok ülő munkát végez?
  • Sokat utazik repülővel?
  • Megerőltető sporttevékenységet folytat?
  • A menopauza szakaszába lépett?
  • Túlsúlyos?
  • Magas a koleszterinszintje?
  • Cukorbeteg?
  • Krónikus gyulladással küzd?
  • Magas a vérnyomása?
  • Atherosclerosisban szenved?
  • Atherotrombózisban szenved?

 

  1. O’Kennedy, N.; Duttaroy, A.K. Trombocita-hiperaktivitás a COVID-19-ben: Használható-e a Fruitflow® paradicsomkivonat vérlemezke-ellenes rendszerként? Orv. Hipotézisek 2021, 147, 110480 (forrás)
  2. Konings, J.; Kremers, R.; Bloemen, S.; Schurgers, E.; Selmeczi, A.; Kelchtermans, H.; Van Meel, R.; Meex, S.J.; Kleinegris, M.-C.; De Groot, P.G.; et al. Strenuous exercise induces a hyperreactive rebalanced haemostatic state that is more pronounced in men. Haemost. 2016, 115, 1109–1119. [CrossRef] [PubMed] - A megerőltető testmozgás hiperreaktív, kiegyensúlyozott vérzéscsillapító állapotot vált ki, amely férfiaknál kifejezettebb. Tromb. Haemost. 2016, 115, 1109–1119.
  3. Galloza, J.; Castillo, B.; Micheo, W. Benefits of Exercise in the Older Population. Med. Rehabil. Clin. N. Am. 2017, 28, 659–669. [CrossRef] - A testmozgás előnyei az idősebb lakosság körében. Phys. Med. Rehabilitáció. Clin. N. Am. 2017, 28, 659–669.
  4. Sedgwick, M.J.; Thompson, M.; Garnham, J.; Thackray, A.E.; Barrett, L.A.; Powis, M.; Stensel, D.J. Acute high-intensity interval rowing increases thrombin generation in healthy men. J. Appl. Physiol. 2016, 116, 1139–1148. [CrossRef] - Az akut, nagy intenzitású intervallum evezés növeli a trombinképződést egészséges férfiaknál. Eur. J. Appl. Physiol. 2016, 116., 1139–1148.
  5. Nosarev, A.V.; Smagliy, L.V.; Eanfinogenova, Y.; Popov, S.; Kapilevich, L.V. Exercise and NO production: Relevance and implications in the cardiopulmonary system. Cell Dev. Biol. 2015, 2, 73. [CrossRef] - Gyakorlat és NO-termelés: relevancia és következmények a kardiopulmonális rendszerben. Front. Cell Dev. Biol. 2015, 2, 73.
  6. Hilberg, T.; Menzel, K.; Gläser, D.; Zimmermann, S.; Gabriel, H.H.W. Exercise intensity: Platelet function and platelet-leukocyte conjugate formation in untrained subjects. Res. 2008, 122, 77–84. [CrossRef] [PubMed] – A testedzés intenzitása: A trombocita funkció és a vérlemezke-leukocita konjugátum képzése képzetlen alanyokban. Thromb. Res. 2008, 122, 77–84.
  7. Smith, J.E. Effects of strenuous exercise on haemostasis. J. Sports Med. 2003, 37, 433–435. [CrossRef] - A megerőltető testmozgás hatása a hemosztázisra. Br. J. Sports Med. 2003, 37, 433–435.
  8. Montagnana, M.; Lippi, G.; Franchini, M.; Banfi, G.; Guidi, G.C. Sudden Cardiac Death in Young Athletes. Med. 2008, 47, 1373–1378. [CrossRef] [PubMed] - Hirtelen szívhalál fiatal sportolóknál. Intern. Med. 2008, 47, 1373–1378.